Syn.: Pneumonanthe asclepiadea (L.) F. W. Schmidt, Coelanthe asclepiadea Don, Dasystephana asclepiadea (L.) Borkh.
Česká jména: hořepník tolitový (Presl 1819), hořepník tolitovitý (Opiz 1852), hořec tolitový (Čelakovský 1879), hořepník tolitovitý (Dostál 1989)
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Hory jižní a střední Evropy, od východních Pyrenejí po pohoří Balkánu a Malé Asie, na sever zasahuje až do Západních Karpat, Hrubého Jeseníku a Krkonoš (v obou posledně jmenovaných oblastech však zřejmě není původní).
Ekologie: Roste ve vlhčích horských lesích a lesních lemech, stejně jako na světlých loukách, také podél cest, v pásmu od pahorkatin až do subalpínského stupně. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina se zdřevnatělým oddenkem, 30–80 cm vysoká, na stinných stanovištích je její lodyha obloukovitě převislá, listy jsou rozloženy po stranách do dvou řad a květy vyrůstají jen na svrchní straně; na slunci je lodyha přímá, listy křižmostojné a květy vykvétají v úžlabí listů v horní části lodyhy a jsou světle modré, vzácně však i bílé nebo narůžovělé. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Hořec tolitovitý je z hlediska ohrožení řazen k ohroženým druhům naší květeny (C3), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§3).
Fotografovali Ladislav Hoskovec, od 13. 7. do 7. 9. 2003 (Česko, Hrubý Jeseník, Karlov); Tomáš Mrázek, dne 7. 9. 2007 (bělokvětý exemplář: Krkonoše).